Zdjęcie przedstawia członków zespołu w strojach ludowych

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” powstał w 1974 r. przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Boczkach Chełmońskich. Wyłonił się z grupy młodzieży przygotowującej gminne dożynki. Przez kilka lat działał pod patronatem różnych instytucji lokalnych i wojewódzkich.

Obecnie zespół tworzy 40 osobowa grupa tańczącej i śpiewającej młodzieży z terenu Powiatu Łowickiego. Swoje umiejętności ćwiczą pod okiem instruktora Stanisława Wróbla. Instruktorem muzycznym jest Daniel Boczek, który jednocześnie przygrywa Zespołowi.

Zespół występuje w oryginalnych strojach łowickich i podregionu łowickiego: kocierzewskich. Stroje wykonywane są wyłącznie przez twórczynie ludowe z terenu gminy Kocierzew Południowy, które dbają o ich niepowtarzalność.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” posiada w swoim repertuarze zarówno programy artystyczne jak i obrzędy ludowe:

• „Suita łowicka” – program artystyczny,
  • „Bez caluśkom wieś” – program artystyczny,
  • „Wesele łowickie” – obrzęd weselny,
  • „Dyngusiarze” – obrzęd ludowy,
  • „Dożynki” – obrzęd ludowy,
  • „Wianki” – obrzęd ludowy.

Prezentowany repertuar urzeka dynamiką i zmiennością obrazów plastycznych tańców i przyśpiewek ludowych. Młodość, temperament i wdzięk tańczących  wywiera duże niezapomniane wrażenie. Zespół bierze aktywny udział w życiu kulturalnym zarówno regionu łowickiego jak również w skali ogólnokrajowej. Ważną rolę w działalności artystycznej zajmują występy zagraniczne.

Do najważniejszych osiągnięć Zespołu „Boczki Chełmońskie” należą min.:

1. 1993 r.
    • udział w programie z cyklu “Pieśń Ojczystej Ziemi” pt. “U źródeł Wisły i na Mazowszu” w Filharmonii Narodowej w Warszawie,
  2. 2004 r.
    • I miejsce na Festiwalu Kolęd i Pastorałek “Nasze Wieczne Kolędowanie” w Niepokalanowie,
    • II miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Obrzędów Weselnych – Kadzidło 2004  r.,
    • I i II miejsce w III Rawskim Mityngu wokalnym w Rawie Mazowieckiej,
    • I miejsce dla Kapeli w III przeglądzie Artystycznym w Żychlinie,
  3. 2005 r.
    • I miejsce w II Powiatowym Przeglądzie Kolęd Domaniewice 2005,
    • II nagroda i wyróżnienie w Festiwalu Folklorystycznym “Tradycje 2005”,
    • I miejsce dla Kapeli w IV Miedzypowiatowym Przeglądzie Dorobku Artystycznego Wsi w Żychlinie,
    • Koncert na Dożynkach Prezydenckich “Spała 2005”,
  4. 2006 r.
    • Koncert zespołu we Francji, Niemczech,
  5. 2007 r.
    • Koncerty z okazji Targów Żywności w Berlinie,
    • Koncert na “Święcie Chleba” w Warszawie,
  6. 2008 r.
    • udział na XXXVIII Światowym Kongresie Rolników w Warszawie,
    • III miejsce w Międzypowiatowym Przeglądzie Zespołów Młodzieżowych – Poddębice,
    • Nagranie programu telewizyjnego o tematyce folklorystycznej dla TV Mińsk,
  7. 2009 r.
    • Nagranie płyty “Wesele łowickie”,
    • Udział zespołu w III Europejskim Festiwalu Sztuki Ludowej oraz w “Weselu łowickim” w Poznaniu,
  8. 2010 r.
    • Koncert z okazji wyboru “Chłopa Roku” w Racławicach,
    • 7 koncertów na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu,
    • Koncert z okazji 70-lecia powstania Batalionów Chłopskich w Warszawie.
  9. 2011 r.
    • Koncert wielkanocny w Bardo,
    • Udział w Międzynarodowy Festiwal Trzech Kultur – Kobylnica/k Słupska,
    • Nagranie i udział w programie telewizyjnym “Tradycja nie umiera”,
  10. 2015 r.
    • Obchody 40-lecia działalności zespołu,
    • II miejsce w kategorii zespołów autentycznych na X Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach,
    • Wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym “O kujawski wianek”,
  11. 2016 r.
    • Zespół otrzymał statuetkę Marka Regionalna “Łowickie”,
    • Udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Bułgarii – Balkon Folk Fest,
    • Koncert dla młodzieży z Włoch uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży.

Dużym wyróżnieniem było wybranie w 1994 r.  Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” do przedstawienia rekonstrukcji “Wesela” z początku XX w. ze wsi Boczki – na Międzynarodowym Sympozjum Etnochoreologicznego odbywającego się w Skierniewicach. Obecnie “Wesele łowickie” zespół prezentuje kilka razy w roku turystom polskim i zagranicznym w Skansenie w Maurzycach oraz w programach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Kontakt z zespołem

Hanna Samek

Dyrektor GBP

Gminna Biblioteka Publiczna
w Kocierzewie Południowym

Kocierzew Południowy 80, 99-414 Kocierzew Południowy
46 838 48 78

Siedziba zespołu

Stanisław Wróbel

Choreograf

Centrum Kultury
w Boczkach Chełmońskich

Boczki Chełmońskie 84, 99-414 Kocierzew
46 838 46 77 (telefon czynny w godzinach trwania próby)

Próby zespołu

W każdy piątek w godzinach 19:00 - 22:00.
Spotkania i próba byłych członków zespołu w każdy pierwszy piątek miesiąca.

Autor zdjęcia: Kamil Kobyłecki