1 września br. rozpoczął się Powszechny Spis Rolny. Jest obowiązkowy dla każdego użytkownika gospodarstwa rolnego. Jak się do niego przygotować? Jakie dane będą potrzebne? Podpowiadamy.

Wrzesień dobiegł końca, co oznacza, że część rolników, w ramach obowiązku, zdążyła się już spisać przez Internet. Niektórzy rolnicy spisali się za pośrednictwem infolinii, na której codziennie dyżurują pracownicy urzędów statystycznych. Osoby, które się jeszcze wahają, mogą w każdej chwili wypełnić formularz elektroniczny i spełnić swój ustawowy obowiązek. W momencie pojawienia się problemów z samodzielnym wypełnieniem formularza można zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99. 

Rolnik, który nie skorzysta z żadnej z obu wspomnianych opcji (Internet lub telefon), może spodziewać się wizyty rachmistrza. Rolnicy powinni pamiętać, że w takim przypadku nie będą już mogli odmówić udzielenia odpowiedzi i przełożyć tego na inny termin. Rachmistrze rozpoczęli pracę 1 października 2020 roku. Jakie pytania zada rachmistrz? Dane, o które zapyta rachmistrz dostępne są poniżej:

Powszechny Spis Rolny jest organizowany co 10 lat. Jako badanie obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne w kraju jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa. Samym rolnikom wyniki spisu pozwolą ocenić zmiany w produkcji roślinnej i zwierzęcej mające wpływ na opłacalność ich produkcji.

Gdzie szukać informacji? Podstawowym źródłem informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020 jest strona internetowa https://spisrolny.gov.pl/. Warto też na bieżąco śledzić strony internetowe lub konta społecznościowe (Facebook) gminy oraz Urzędu Statystycznego w Łodzi.